„X este prost!”

duncan c - Stupidity has its charms

Eu nu cred în inteligență universală, ci în capacitatea de a cunoaște bine un domeniu și a lega niște idei.

Cred că un om aparent prost poate să știe mai multe, și să ia decizii mai inteligente ca un om care are o cultură generală mult mai bogată și poate lega mai bine ideile în anumite domenii.

Poți fi deștept în a face bani (poate inetic, poate nu știi să vorbești corect, dar poți produce bani).

Nu consider că un om poate fi mai inteligent ca un alt om pe absolut toate palierele.

Și distincția e importantă, pentru că poți fi productiv, funcțional, eficient axându-te pe lucrurile din care faci profit.

Poți vota inteligent nefiind inteligent. Poți să faci bani inteligent neavând nici cultură generală, nici abilitatea de a face conexiuni.

Și poți spune gogomănii cu o cultură generală bogată, și cu abilitatea de a face conexiuni bună.

„X este prost, câtă vreme Y e inteligent” e o formă de prostie, în sine.

Citește mai departe

De modă veche

Daniel Vaquero Martín - MG

Articolul acesta începe cu un „Nu”: „Nu voi mai posta pe multe din conturile de rețele sociale pe care postez în prezent”, și continuă cu un „Da”: „Voi posta, în schimb, pe grupuri de discuții Google, create special pentru acest lucru, grupuri la care vă invit să vă abonați »”.

Situația e un joc între „Stop / Start”, o oprire și o pornire continue.

Am luat decizia să postez mult mai puțin pe rețele sociale precum Facebook, Twitter, și altele (Instagram, LinkedIn), și să mă axez pe grupuri Google.

E un banc care zice ceva în genul – „Cum știi că o persoană e vegetariană? Răspuns: îți spune ea.”. Acesta e mesajul în care anunț că sunt vegetarian.

Citește mai departe

Câteva idei despre scrierea unui articol

May Ledesma - write

Ai de scris un articol? Fac mai jos câteva mențiuni pe tema asta:

  • Aș evita „definiția lui X este …”, sau aș reduce asta la un minim;
  • Aș pune mare accent pe „din experiența/observația/după părerea mea …”;
  • Dacă sunt fotografii, eu le prefer pe toate la început / final de articol, sau într-o galerie, nu între paragrafe – nu sunt sigur de sfatul ăsta;
  • Pentru orice lucru documentat de alții, aș scrie cel mult o propoziție, și aș da în schimb link către material (text sau video);
  • Dacă e un articol mare, l-aș structura cun anchors și cuprins la început, cum e orice articol mai mare pe Wikipedia;
  • Aș căuta să citesc ce întreabă oamenii aici: https://answerthepublic.com/

Citește mai departe

Aplicații de mobil pentru BAC și alte aplicații pentru elevi

Simona - exams

Există aplicații pentru BAC pentru elevi. Căci când e cel mai bun moment să înveți pentru BAC-ul următor, dacă nu imediat ce l-ai ratat pe acesta?

Spor la treabă!

Citește mai departe

Despre admiterea la ASE cu medii mici la BAC și cum afecteaza asta găsirea de joburi, ulterior

syahrul_rusdy - Smile

Sunt aici: „Admitere A.S.E. Bucuresti | Admitere 2020„, medii de admitere la ASE pe 2019. Când am făcut eu ASE-ul (REI – Relații Economice Internaționale), 2001-2005, unele facultăți (CIG – Contabilitate și Informatică de Gestiune) erau printre cele de top din România. În continuare, văd, au rămas, inspirându-mă după medii.

Citește mai departe

Prefer ca un producător să vină cu accesorii incluse sau nu?

Gestamp - Gestamp products

Sunt două tipuri de produse, aici:

  • Sunt multe produse care, pentru reduceri de cost, vin cu tăieri de costuri absurde. Imprimantă fără cablu de conectare la PC. Produs electronic cu cablu de alimentare extrem de scurt. Imprimantă laser cu toner inclus mai mic decât un toner cu capacitate de printare „normală”. Recorder MP3 fără suport de a fi pus pe masă la un unghi (un mic trepied, foarte necesar pentru interviuri / înregistrări conferințe). Aici vreau produse incluse.
  • Sunt, uneori, și produse care au venit cu accesorii de care nu am avut nevoie. Telefon cu căști (nu îmi place să ascult muzică pe telefon, iar dacă aș face-o, probabil mi-aș lua niște căști mai bune). Manuale – le pot descărca. CD-uri cu kituri de instalare – inutile, totul e online. Altfel, la diferite produse sunt tot felul de accesorii de care, uneori, nu am nevoie, dar nu mi se pare că ar fi o problemă atât de mare că există (pentru o companie poate fi mai scump să facă un produs cu ștecher SUA / UK / Europa diferite pentru tipuri produs, decât să pună 3 capete de alimentare pentru toate regiunile).

Așadar, nu cred într-o soluție universală.

Citește mai departe