Ad hominem

Henrik Jespersen - kids smartphone India

It’s considered very impolite, at least, to tell someone that they are stupid.

On the other hand, if someone does something unethical, it’s rather OK to call them out.

How should you handle this?

Hanlon’s razor is an adage, or rule of thumb, that states: „Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity.”[1] It is a philosophical razor that suggests a way of eliminating unlikely explanations for human behavior. It is purportedly named after one Robert J. Hanlon,[2] who submitted the statement to Murphy’s Law Book Two: More Reasons Why Things Go Wrong! (1980).[1]

Hanlon’s razor – Wikipedia

Try to see people doing stupid things, not immoral things.

You will tend to forgive them more easily.

Citește mai departe

Despre limitările religiei, suferință și Dumnezeu

Jesus Christ - a fictional movie Last Days in the Desert (2015) - IMDb 2017.01.27 A lie hurts the person who tells it

Despre limitările religie, îmi place ce zicea Fericitul Augustin: „Iubeşte şi fă ce vrei”.

Cel mai lung dialog între Dumnezeu-Tatăl și om în Biblie este discuția cu Iov. (Iov se plânge că suferă pe nedrept, nu e justă suferința lui)
Răspunsul primit – „nu înțelegi tot contextul”.

Hristos pe Cruce își întreabă Tatăl pentru ce L-a părăsit?, de ce nu mai e cu El în acele momente?

Nu își dorește nimeni moartea și suferința altuia, copil sau nu, dar în creștinism există o viață și după moarte. Viața nu se termină, în creștinism, când murim fizic.

Oamenii au un mare dar – libertatea -, uneori prețul ei implică o suferință.
Eu nu consider că Dumnezeu este nedrept, ci că ne dă libertate. Și că unele lucruri nu le înțelegem.

Eu nu îmi propun să demonstrez că există Dumnezeu, eu îmi propun să arăt că dacă ar exista, nu ar fi, în opinia mea, un conflict cu anumite aspecte.

Principalele argumente sunt:
a. De ce este suferință? (libertatea e mai importantă; nu putem înțelege tot)
b. De ce există regula cutare? (nu sunt așa importante regulile, nu asta e cheia în creștinism, e mai importantă iubirea; de asemenea, în orice sistem există anumite reguli, un sistem fără reguli e un non-sens)
c. Preotul cutare nu știu ce a făcut. (oamenii tind să fie buni, li se cere, și vor fi judecați pentru asta; e trist că oamenilor nu le reușește să fie buni, dar să spui că ești creștin nu garantează că ești un om sfânt, nici măcar mediocru bun; garantează doar că cel puțin îți dai o minimă strădanie; una din principalele lupte a lui Iisus a fost cu cei care ocupau funcții în Templu în acea vreme – fariseii)

Nu poți să zici „Dumnezeu e responsabil de cutare” în aceeași frază cu „Nu există viață după moarte”. E o contradicție acolo.

Nu am un răspuns pentru care mor oameni nevinovați, altul decât că sunt lucruri pe care eu cel puțin nu le pot pricepe.

(via »)

Citește mai departe

The cool way of resistance

Hari K Patibanda - A Pair of Wood Sandpipers fighting for the perch

In a recent conference, Danion Vasile said that at some point he used to pray God to give him cancer (prostate cancer, to be precise), as someone else before him had. (a Saint, if I remember correctly) Talking to the priest to whom he confesses, the priest told him that’s not a good idea.

I think a better way of suffering is doing the right thing. It can be at times soooo booooring. But doing the right thing is of much better value to me than simply suffering.

For example, reading books can be difficult. Volunteering is not easy. Listening without interrupting is not simple. And so on.

If you have cancer, yes you suffer a lot, but what’s your merit? You only suffer, that’s it.

Reading books might not be cool, but it’s the important thing to do.

Citește mai departe

Despre credință

Bunica și bunicul din partea mamei

Se dă întrebarea: „Ce ai învățat despre credință de la un om simplu?”. Cum aș răspunde?

Orice om e simplu. Președinții de stat, șefii de guverne, managerii, avocații, doctorii, programatorii – toți sunt oameni simpli. Nu e nimeni în afara regulii.

Dacă e să înțeleg „om simplu” = „om cu clasă socială scăzută, văzut de alții ca om care putea mai mult în viață” (nu văd asta, dar să zicem), bunica mea a fost un model pentru mine în creștinism.

Cum se ruga, cum mergea la biserică, cum relaționa cu alții, cum avea grijă de noi, nepoții, cum era fericită și netulburată, cum muncea mult, cum nu se plângea, cum voia să vadă fericirea în alții.

Citește mai departe

The problem with the Gen Z (a new generation)

Nick Kenrick - For Thought has a pair of dauntless wings

The problem with the Gen Z (a new generation) I think is very simple – they annoy other generations by being worry-free.

I might be wrong, though, but I like to think of this to be true.

At least this is what they seem to be – happy and worry-less.

Citește mai departe