În data de 1 octombrie 2018 a avut loc cel de-al treilea eveniment al ciclului omagial ”Părintele Galeriu de un leat cu Țara” la Biserica Sfântul Silvestru, începând cu ora 19,30. Invitatul întâlnirii a fost părintele profesor Vasile Gordon, de la Facultatea de Teologie Ortodoxă “Justinian Patriarhul”, Universitatea din București. Moderatorul întâlnirii a fost pr. Cristian Galeriu. Introducerea întâlnirii a fost făcută de pr. Alexandru-Gabriel Gherasim.
Mai jos, imagini și înregistrarea audio și video a evenimentului.