Știți cu toții bancul cu baba în tren care vede un negru: maică, da’ tu ce ești? – negru! – negru, negru, da’ de unde? – din Congo – din Congo, din Congo, da’ de unde din Congo? – din Brazaville! – aha, din Brazaville… și al cui ești tu maică din Brazaville?
Limba: Română
Follow-up: Dr. Stelian Gomboș – Duminica izgonirii lui Adam din Rai, Începutul Postului Mare – Cuvânt de învățătură (2021.03.14, Biserica „Sf. Ilie Tabaci” din Ploiești)
În data de 14 martie 2021 a avut loc la Biserica Sf. Ilie (Tabaci) din Ploiești Sfânta Liturghie.
Dr. Stelian Gomboș a susținut un cuvânt de învățătură.
Mai jos, imagini și video de la eveniment.
Boss
Se duce un tip cu o mașină de lux într-o parcare a unui hotel. Parcagiul întreabă – „Parchezi mașina, boss?” Apare însă imediat și unul cu un Logan, se dă jos mașina. Cum să i te adresezi noului tip, că nu poate fi tot „boss”, te aude persoana cu mașina de lux? „Parcăm mașina, bossulică?”
(din povestiri reale și poate un pic romanțate)
Se creează prea mult conținut?
Despre podcasturi – Sunt prea multe? Durează oare podcasturile prea mult? Un podcast e pentru ascultat când faci altceva. Din perspectiva asta, două ore per episod nu e enorm, că sunt două ore în care faci altceva, și podcastul e doar un fel de zgomot de fundal. Cel puțin pentru mine.
La modul general, nu neapărat de podcasturi – Legat de cantitatea de material produs, e o vorbă care zice că e întotdeauna loc liber la vârf. Adică dacă ai ceva calitativ, întotdeauna va fi o foame de așa ceva, tot timpul vei avea mușterii.
Mie nu mi se pare că e prea mult conținut, ci că e prea puțin. Problema se pune la ce e „conținut” și ce nu. Dacă pentru mine „conținut” = „conținut înalt calitativ”, mai e loc de creștere suficient.
Spre exemplu, am parcurs multe materiale de Seth Godin, Rand Fishkin, Derek Sivers. De la fiecare am citit multe articole de blog, unele podcast-uri, unele cărți. Dar nu simt că aș fi la 90% cu nevoia de conținut de la ei, și că mâine, când intră un nou articol de la Seth Godin, voi fi îmbufnat. Dimpotrivă, mă voi mira că e doar unul.
Concluzia mea: Altfel, volumul de conținut produs pe mine mă bucură. Am de unde alege, și dacă mi se pune pata pe un invitat anume, îl pot găsi nu doar în locul A, ci și în locurile B, C, D – unde a dat interviu, și chiar dacă a repetat unele lucruri, a zis cel puțin câteva lucruri noi și relevante în locuri diferite.
Banc cu o domnișoară
Un domn trecut de prima tinerețe, dar cu portofelul gras, agață la bar o tânără frumoasă. După puțin timp, ajung în apartamentul domnișoarei. Până ce tânăra „se pregătește”, domnul vrea să pună un CD… pentru atmosferă. Pe raft, Brahms, Verdi, Ceaikovski etc.
– Vai, dragă, asemenea muzică asculți tu!?
– Ah, da, am uitat să vă spun că am absolvit Conservatorul.
Domnul se lasă păgubaș cu muzica, dar vede cărțile din bibliotecă. Pe raft: Eliade, Goethe, Pușkin etc.
– Vai, dragă, asemenea cărți citești tu!?
– Ah, da, am omis să vă spun că am terminat și Filologia.
– Păi bine, fato, dar prostituată cum ai ajuns?
– Ah, printr-un mare noroc…
(via »)
Despre cartea „Ce ne facem, dom’le, cu influencerii ăștia?”, de Cristian China-Birta
În curând va apărea pe piață „Ce ne facem, dom’le, cu influencerii ăștia?”, de Cristian China-Birta.
Cartea este destinată oamenilor de afaceri, antreprenorilor, brand managerilor sau tuturor celor din zona de marketing, care vor să înțeleagă cât mai bine cum pot să folosească aceste resurse digitale pentru a obține beneficii pentru brandul sau afacerea lor.
Titlul îmi amintește de „Păi… despre ce vorbim noi aici, domnule?”, de Cătălin Ștefănescu după romanul “Moromeții” de Marin Preda, cu Marcel Iureș și George Mihăiță.
Am citit diferite resurse în online despre carte:
- Cristian China-Birta, Kooperativa 2.0: Influencerul este acea resursă digitală pe care poți activa pentru a obține beneficii pentru brandul tău;
- „Interviu cu Cristian China Birta, autorul cartii „Ce ne facem, dom’le, cu influencerii astia?””;
- Cristian China-Birta – Cristina Stanciulescu. #peopleperson;
- Cristian China-Birta: „Ce ne facem domle, cu influencerii ăștia?”.
De ce mă atrage subiectul?
- Autorul povestește frumos, îl citesc de ceva vreme pe blog, și îmi place.
- Din propriile afirmații, cartea e scrisă din experiență directă, nu e o abordare teoretică a subiectului.
- Accent pe pragmatism. Ce aplici?
- E interesant să citești o carte a unei persoane care, de asemenea, citește mult. Cum va scrie un text cineva care citește multe cărți, constant?
- Vreau să mă distrez.
- Îmi va părea rău dacă ratez ocazia.
Cartea poate fi deja precomandată: „Ce ne facem, dom’le, cu influencerii ăștia?”, de Cristian China-Birta.
Știrile lunilor decembrie 2020 + februarie 2021
Mai jos, resursele cele mai importante, pentru mine, ale lunilor decembrie 2020 + febuarie 2021. Pot fi suprapuneri de la o secțiune la alta.
Despre hoții de buzunare
Am întâlnit în câteva instanțe hoți de buzunare în autobuzele sau troleibuzele din București. În aproape toate situațiile era vorba de mașini foarte aglomerate. Te suiai în ele și erai strâns lipit de alți oameni.
Ce recomand ar fi să eviți să te sui în dreptul ușii într-un autobuz foarte aglomerat. Adică te poți sui într-un autobuz aglomerat, dacă ești undeva în mijlocul autobuzului. Dar dacă ești foarte aproape de ușă, aceea e o zonă cu risc mai ridicat.
Follow-up: Dr. Stelian Gomboș – Duminica fiului risipitor – Cuvânt de învățătură (2021.02.28, Parohia Ciuperceni, comuna Cosmesti, județul Teleorman)
În data de 28 februarie 2021 a avut loc la Parohia Ciuperceni, comuna Cosmesti, județul Teleorman, Sfânta Liturghie.
Dr. Stelian Gomboș a susținut un cuvânt de învățătură la Duminica fiului risipitor.
Mai jos, video de la eveniment.
Despre productivitatea acasă: ești sau nu mai productiv când lucrezi acasă?
Cred că depinde de sarcini.
Dacă sunt sarcini care cer lucru individual, liniște, concentrare, cercetare – aici sunt mai productiv, acasă am un mediu mai util decât un birou deschis în care mereu se întâmplă ceva.
Dacă sunt sarcini care cer colaborare, cred că se pierd lucruri în lucrul de acasă, și lucrul la birou e net mai bun.
Însă, la finalul zilei, cred că sunt mai productiv de acasă, pentru ce fac eu (online marketing, multe lucruri tehnice).
La productivitate contează și factori mai mici – echipamentul de acasă să fie adecvat, să ai o tastatură și mouse bun, calculatorul să se miște bine, dar și factori mai mari – să ai curent și Internet tot timpul (e o problemă asta, se întrerup uneori).
Avantajul cel mai mare e dat de trei lucruri:
Pe de altă parte, să fii parte dintr-o echipă e mai greu de acasă.