Intră James Bond într-un bar, se uită… lume, înghesuială. La un moment dat, un loc la o masă la care stătea un tip. Se așază pe scaun și se recomandă:
– Bond. James Bond.
La care ăla se uită pieziș:
– Damme. Van Damme. Claude Van Damme. Jean Claude Van Damme…
(via)
Limba: Română
Denumire fișiere imagini + video
Eu prefer la numele fișierelor să încep cu [an] [lună] [zi], și să continui cu nume fișier, de forma:
2021.04.07 Imagine rasarit soare.jpg
În acest fel, toate imaginile sunt sortate automat alfabetic.
Ajută mai mult la foldere imagini.
Iar după asta, dacă am multe foldere, împart folderele pe ani.
Pentru documente Word sau altele asemenea, folosesc același sistem, deși e ceva mai puțin util.
În orice caz, prefer într-un folder să am toate fișierele denumite așa decât strict pe baza numelui „standard”, alfabetic.
Cum se pot procesa fișiere automat?
Am un batch file care intră într-un folder:
CD „C:\Dropbox\ETC ETC”
(aici vine calea completă către folder)
Apoi schimbă discul, ca să fiu sigur în acel folder:
C:
Părintele Nicolae Steinhardt: Taina libertății
Eveniment: Părintele Nicolae Steinhardt: Taina libertății | Facebook.
Duminică, 18 aprilie, de la ora 20.
Eveniment online dedicat părintelui Nicolae Steinhardt.
Participanți: conf. univ. dr. George Ardeleanu și pr. conf. univ. dr. Gheorghe Holbea.
Evenimentul va fi difuzat online pe pagina de facebook a Asociației Ortodoxe Tradiție și Cultură.
Puteți participa și pe ZOOM în limita a 100 de locuri.
(https://us02web.zoom.us/j/84532136470 ID ZOOM: 84532136470)
Later edit: Înregistrarea evenimentului »
De ce să zici „Cu plăcere”, mai degrabă decât să taci?
Uneori, poate ți se zice „Mulțumesc!” și ai o dilemă – să zici sau nu „Cu plăcere!”?
Dacă zici „Cu plăcere!”, poate îți va veni plăcerea.
Dacă ești autentic și zici „pentru nimic”, „pentru puțin” sau nu zici nimic, o să rămâi cu siguranță în zona în care ești. Vei considera că ajutorul dat e foarte mic, și nu ai de ce să primești apreciere.
Dar dacă zici „Cu plăcere!”, pe de o parte nu minimizezi gestul persoanei care ți-a mulțumit, nu îi spui „Știi, eu cred că te înșeli, ajutorul meu e în situația de față nul, nu știi tu”, și și încerci să te convingi, să te auto-motivezi, că ai făcut gestul cu plăcere.
Chiar dacă uneori plăcerea nu e 100% reală.
Așa că eu unul zic „Cu plăcere!”, că poate vine plăcerea. :)
Dacă zici „Cu plăcere” lupți, nu abandonezi lupta. Încerci, te zbați, ești în cărți. Există o șansă de câștig.
Placebo-ul funcționează.
Despre Facebook fără reclame
Aș plăti pentru un Facebook fără reclame?
Eu intru fix o dată la 2 zile (dacă intru mai rar, risc să nu mai văd toate mesajele) pe Facebook.
Citesc niște mesaje ale unor oameni care publică exclusiv pe Facebook.
Urmăresc undeva la 5 oameni pe Facebook, deși am mii de conexiuni (nu toți prieteni, desigur).
În afară de asta, Facebook îmi arată niște mesaje, dar la cum folosesc eu de rar Facebook-ul, unele sunt relevante pentru mine, iar cele exclusiv promoționale, prin natura meseriei (online marketing), nu sunt atât de rele pe cât ai zice.
Așadar, răspunsul e că „nu, nu aș plăti”. :) Cel puțin în gradul curent de utilizare.
Încerc și să reduc folosirea Facebook-ului la un minim absolut.
„Absolut!” – un one man show efervescent cu Marcel Iureș, în platforma Stagiunea Virtuală
(spectacolul meu de teatru favorit; l-am văzut de două ori)
Începînd de miercuri, 7 aprilie, de la ora 19:00, cortina Stagiunii Virtuale se ridică pentru un one man show efervescent cu Marcel Iureș: Absolut!, în regia lui Alexandru Dabija.
Notă – spectacolul va fi vizibil și după ora publicării.
Antivacciniștii și intenția pozitivă
Cum mă raportez eu la antivacciniștii care exagerează și, uneori, spun prostii?
Ce mă termină pe mine la modul absolut e sunt oameni care spun prostii, dar au intenție pozitivă.
Adică majoritatea celor care spun bazaconii despre vaccin sunt, în general, oameni de treabă, la modul general.
Ei nu zic „hai să creștem riscul de a muri niște oameni prin acțiunile noastre”.
Nu, ei zic „am niște motive întemeiate pentru care cred X”.
Motivele acelea întemeiate mie mi se par absurde, logica cu care își construiesc argumentația e fundamental eronată, dar, la finalul zilei, oamenii aceia vor, într-un fel sau altul, binele.
Nimeni nu se trezește dimineața „cum fac să risc să omor niște oameni?”.
Adevărul ăsta brutal, barbar, deși pentru mine e un fapt real în acțiunile unor oameni, nu e interiorizat de antivacciniști.
Am avut o discuție recent pe chat cu cineva. Persoana era în ritmul „ori trag, ori încarc arma”. Nu asculta argumente, nu contrazicea ce zic eu, doar spunea lucruri sau, dacă mă lăsa să zic ceva, se gândea la ce să zică în continuare (cel puțin așa am dedus eu).
Cu toate acestea, intenția pozitivă era acolo – persoana dorea să fie lucrurile bine, oricât de șocant ar fi fost asta pentru mine (paradoxul bine vs. ce iese efectiv din dorința asta).
Soluția? Cred că totul pornește de la recunoașterea corectă a stării de fapt – „Da, admit că prin acțiunile mele pot provoca rău iremediabil celor din jur”. Când lipsește partea asta, greul e greu de rezolvat. Dacă nu admiți că e o problemă în logica ta, e greu să rezolvi ceva.
2Performant o numește pe Raluca Negrea în poziția de Country Manager România și Bulgaria
Compania de tehnologie 2Performant, liderul pieței de marketing afiliat din România, listată pe piața AeRO a BVB (simbol bursier 2P), anunță organizarea companiei în 2 Business Units: 2Performant România și Bulgaria și 2Performant Growth Unit. Business Unit-ul România și Bulgaria este condus de Raluca Negrea, Country Manager România și Bulgaria 2Performant, și vizează operațiunile pentru piețele validate pe care 2Performant este deja activă, cu o poziție puternică. Growth Unit testează și validează piețe și abordări noi în business pentru compania românească de tehnologie, atât pe piețele externe, cât și în țară, și este condus de Constantin Stanciu, care devine Growth Manager al companiei.
Știrile lunii martie 2021
Mai jos, resursele cele mai importante, pentru mine, din luna martie 2021. Pot fi suprapuneri de la o secțiune la alta.