Facultate generalistă în CV specializat

Mussi Katz - Graduation

Am absolvit Facultatea de Relații Economice Internaționale la ASE București (2001-2005).

Între timp, am mai făcut 3 masterate, unul în comunicare, două în IT.

Aparent, masteratele au legătură cu jobul curent (SEO, optimizare pentru motoarele de căutare), pe când materiile din facultate au mult mai puțină legătură.

Așadar, la finalul zilei, de ce să treci REI în CV? (o întrebare a unui amic de-al meu)

Răspunsuri posibile:

  • Pentru că e una din cele mai dificile facultăți de intrat. Nu mai știu statisticile, parcă erau undeva la 8 candidați pe loc de buget (am intrat la buget). 200+ de locuri, dar și vreo 1.500 de candidați (parcă).
  • Angela Merkel are doctorat în chimie. Arată mult asta, chiar dacă în funcția de Cancelar nu s-a ocupat, în principal, de chimie. Faptul că a avut abilitățile intelectuale, dar și voința și rezistența la efort să ducă la final un doctorat spune multe.
  • „Karl is a former rocket scientist with a PhD from Cambridge University, England. He co-founded Conversion Rate Experts to show businesses how they can profit by applying scientific techniques to web marketing. Conversion Rate Experts is now an international consultancy whose client portfolio includes Apple, Sony, Google and Facebook.” (via ») Faptul că o persoană are un doctorat în rachete spațiale spune multe despre abilitatea de a rula experimente științifice. Chiar dacă legătura între construcția de rachete și conversii pare mică, la prima vedere.
  • Am înâlnit, de-a lungul carierei, foști angajați Google. Cu toate că unii din ei făceau lucruri diferite, „ștampila” de „fost angajat Google” rămâne. E un motiv de mândrie. Similar, o facultate de prestigiu cum e REI spune ceva.
  • Similar, să pui „Am lucrat pentru eMAG în perioada cutare”. Arată o cultură a muncii.
    Specific pentru cariera mea, componenenta de „marketing” are și lucruri legate de „economie”. Te ajută să știi, în marketing, lucruri legate de economie.
  • Un articol: „Rock Stars Who Are Probably Smarter Than You„.

Citește mai departe

Lipsa de înțelepciune și cărțile

Julie - Where trolls live?

Mi-a zis o dată un tip pe un forum, acum închis (vorbea de mine, dar se adresa tuturor) – „Uitați, Olivian zice că cititul ajută la dezvoltarea inteligenței. Vi se pare că Olivian e inteligent?”. (ideea fiind că nu eram)

Câteva idei:

  • Se mai dezvoltă omul, pe măsură ce trec anii; consider că sunt mult diferit față de perioada respectivă (anii 2000)
  • Eu ziceam la momentul respectiv ca principiu („lectura ajută”), nu înseamnă că citeam mult, și că mă dădeam ca exemplu („uite ce citit sunt eu, faceți ca mine”); lucru nu neapărat de lăudat, poate ar fi fost mai bine să vorbesc din experiență;
  • Poate am crescut față de abilitatea mea naturală de a lega informații și a reține lucruri;
  • Ca să spui chestii deștepte cititul ajută, dar ai nevoie de memorie bună și abilitatea de a face conexiuni; poți citi mult și să nu ai rezultate, să nu faci conexiuni, să nu inovezi; lectura e o condiție, dar nu o garanție;
  • În viață sunt multe variabile, cititul îți dă un fel de a te raporta la lume, un set de proceduri, niște exemple; dar multe lucruri sunt noi în viață, cărțile îți dau doar niște principii;
  • Tipul era răutăcios; a funcționat tachinarea aceea? Da, evident, dacă după vreo 15-20 de ani eu pomenesc de discuția respectivă.

Citește mai departe

Sfaturi generale de SEO

Thomas Hawk - Google
  • Dacă aveți blog pe WordPress unul din cele mai mișto pluginuri e unul care vă face pozele automat în WebP, au un plan gratuit, pe care, dacă îl rulați câteva luni, ar trebui să fie suficient pentru a aduce la zi toate pozele pe majoritatea blogurilor. L-am rulat pe mai multe servere și face minuni – Imagify.
  • Dacă nu aveți blog pe WordPress, și aveți ceva timp și dorință de viteză mai bună pentru imagini, luați în considerare WebP, și să salvați imaginile pe server ca JPG / WebP, concomitent.
  • Pentru WordPress, un plugin foarte meseriaș e LiteSpeed Cache. Cere server cu LiteSpeed, dacă aveți asta, pluginul face chestii tari.
  • Pentru viteză, ajută Lazy Loading, e suportat nativ printr-un tag în Chrome, probabil în curând și în alte browsere; de văzut plugin WP. Eu folosesc codul de mai jos, în combinație cu setarea încărcării imaginilor prin fading, nu prin rotiță de tip „loading”, și asta face să nu mai am imagini „șterse” în combinație cu pluginul Imagify /* Lazy Loading */ body .lazy-hidden, body .entry img.lazy-hidden, body img.thumbnail.lazy-hidden { opacity: 1; background-color: transparent; }
  • Dacă vreți să scanați un site și să extrageți titlu, descriere, h1, keywords, h2, date despre imagini, linkuri interne, un tool bun e Screaming Frog. Dacă vreți să treceți peste limitarea de a plăti abonamentul anual, și aveți de scanat mai mult de 500 de URL-uri pentru un domeniu, puteți scana un site cu XENU, exportați URL-urile ca CSV, importați în modul List Mode URL-urile în Screaming Frog, și puteți scana un nr. nelimitat de URL-uri, în mod gratuit, în SF.
  • Cu Schema.org pentru diferite pagini – e necesar pe blog Schema.org de blog, pentru breadcrumbs de Breadcrumbs, pe pagina de produs (nu și de categorie!) Schema.org de produs (un singur item), pe pagina de contact Local Business. De validat aici ».
  • E important să aveți un og:image 1200x630px, puteți testa aici cum vede Facebook, OG:Image e cel mai important (pornind de la presupunerea că aveți title + description, nu e obligatoriu og:title, og:description).
  • Google Search Console, Bing Webmaster Tools, Google Analytics sunt unelte de bază pentru orice site – legat de SEO.
  • O metodă bună de promovare a unui blog, magazin de prezentare, site care vinde servicii, dar dificilă, cu mari eforturi, și rezultate pe termen mai lung e content marketing.
  • Pe SEO, este de urmărit SparkToro.
    O carte care mi-a plăcut pe UX – Don’t Make Me Think: A Common Sense Approach to Web Usability, 2nd Edition: Krug, Steve: 8601404639708: Amazon.com: Books.
  • Îmi plac ce zic cei de la Smashing Magazine și NN Group (dar nu neapărat toate mesajele acestora din urmă).

Citește mai departe

Ferrari vs. Logan

Olaf Arndt - Ferrari F8 Spider

Cum alegi platforma de eCommerce este ca în bancul cu Ferrari vs. Logan:

La semafor se opresc un Logan și un Ferrari. Șoferul din Logan îi face semn celui cu Ferrari să coboare geamul și îl întreabă sec:
– Ia zi, merge mașina? Ești mulțumit de ea? N-am văzut prea multă lume că-și cumpără…

Nu așa alegi, în funcție de popularitate.

Poate în România sunt populare unele platforme mai ieftine, pe când cele cu performanțe ridicate și numeroase funcționalități sunt ignorate.

Faptul că un produs este popular este un criteriu relevant, dar nu ar trebui să fie cheia.

Alegerea unei platforme de magazin online/comerț electronic este ceva mai dificilă, și ține cont de mai mulți factori.

Citește mai departe

Despre „postez mult” pe grupuri de discuții

Stefan Wittebol - Luxembourg - Communication

Legat de „postez mult pe grupuri de discuții” – mi s-a atras la un moment dat atenția că aș posta cam multe mesaje pe un grup de discuții WhatsApp. Pe grupul respectiv apar numeroase mesaje, oricum. Ce fac eu e că postez doar eu, și asta e controlabil „De ce postezi așa mult, eu n-aș posta așa mult”.

Poate fi o problemă de relevanță (postez lucruri relevante?), dar și mai mult de utilitate percepută (postez lucruri utile altora).

Desigur, m-am repliat pe sfatul primit.

Aspectul rămâne însă – cât de mult e prea mult? E un obicei la ortodocși – dacă îți zice un singur om Stop, pui stop.

Eu nu sunt tocmai fan al acestui aspect – țin mai mult la ce se poate face, la potențial, la necunoscutul care apare în urma creației, decât țin ca imaginea mea să fie de om docil, ascultător și supus.

Prefer un grup polarizat între Da și Nu, decât mesaje oprite barbar, pe placul unora din grup (sunt sigur, nu al tuturor). Prefer 5 oameni foarte fericiți și 5 foarte supărați, decât 30 indiferenți.

Pe grupurile ortodoxe nu e, însă, așa. „Hai să facem un referendum”. Bineînțeles, iese o varză, nu faci referendum pe lucruri pe care nu se face referendum. Matematica nu e o dilemă, și întotdeauna din 30 de oameni unii vor zice Da și alții vor zice Nu. Nu caut să plac tuturor.

M-am supus deciziei, desigur. Dar e un pic greșit, în opinia mea.

Citește mai departe

Ursul și lista

Quintessenza msb - Bunny

Ursul se plimba prin pădure cu o foaie în mână. Se întâlnește cu lupul.
– Ce ai acolo ursule?
– Listă cu animalele pe care trebuie să le ucid azi.
– Vai, și nu cumva sunt și eu pe listă?
– Păi, ești la numărul 45.
– Vai, nu mă omorî, lasă-mă să mă duc la copiii mei să-i mai văd odată și după aia poți să mă omori!
– Bine, hai. Se duc, vede lupu ce are de văzut, apoi îl omoară ursul.
După un timp, se întâlnește cu vulpea.
– Ursule ce ai acolo?
– Listă cu…
– Vai, și sunt și eu acolo?
– Da, la nr. 15.
– Ursule, nu mă ucide! Lasă-mă să îmi văd copiii etc.
– Bine. Merge, se uită, moare și vulpea.
Mai târziu, cu iepurele:
– Ursule, ursule, ce ai acolo?
– Listă cu animalele…
– Și sunt și eu pe acolo?
– Păi, ești la nr. 3.
– AOLEU! Și nu poți să mă ștergi de pe listă?…
– …Ba da.

Sursa ».

Citește mai departe

Donație către primărie

Vladimir Kud - Priority Number 1

Personalul primăriei unei localități descoperă că un renumit avocat din localitate nu a făcut niciodată vreo donație către primărie. Persoana care răspundea de acest lucru se deplasează la domiciliul avocatului să-l convingă să facă o donație.
– Domnule avocat, cercetările noastre arată că aveți un venit de peste 500.000 dolari pe an, dar nu ați făcut vreodată vreo donație. Nu ați vrea să ajutați într-un fel comunitatea?
Avocatul rumega un timp ideea și apoi răspunde:
– Cercetările dumneavoastră au arătat și că mama mea este pe moarte după o boală lungă, iar pensia pe care o are este de patru ori mai mică decât prețul medicamentelor pe care ar trebui să le ia pentru a-i mai ușura chinurile?
Jenat, reprezentantul îngăimă:
– Păi … nu …!!!
– Sau, continuă avocatul, că fratele meu, veteran lăsat la vatră, este orb și condamnat să-și ducă viața într-un scaun cu rotile?
Reprezentantul încerca să-și ceară scuze, dar avocatul continuă:
– Sau că soțul surorii mele a murit într-un accident de circulație, spuse el ridicând vocea, lăsând-o cu trei copii și fără nici un ban?
Umilit, înfrânt complet, omul murmură:
– Nu am știut, îmi pare nespus de rău…
– Atunci, îi tăie vorba din nou avocatul, dacă lor nu le dau nici un ban, ce te face să crezi că v-aș da vouă?

Sursa »

Citește mai departe

Dacă s-ar pierde Evanghelia

Onasill ~ Bill - Onasill ~ Be Safe & Healthy - Beinecke Rare Books and Manuscripts Library - Yale University - New Haven - Connecticut - Film Scanned -. The Gutenberg Bible

„Ar trebui să încercăm să trăim în așa fel încât, dacă s-ar pierde Evanghelia, numai privindu-ne cineva, ea să poată fi scrisă din nou” – Mitropolitul Antonie al Surojului

Interpretarea mea asupra textului de mai sus e că autorul se referă probabil la lucruri precum Decalogul, unele legi cu pe cine să iubești (Dumnezeu și oameni), și alte principii generale, precum Fericirile sau faimoasa Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel :: Capitolul 13.

Dar citatul mi se pare foarte frumos, și merită cugetat asupra lui.

Citește mai departe

Mutări-surpriză

svklimkin - Queen of pawns

La șah contează mult mutările neașteptate.

O piesă din spate, care nu e evident că intră în joc.

O mutare de cal neprevăzută.

Un nebun care apăra un punct și care, prin mutare, schimbă regulile.

Sunt cele mai frecvente metode de a câștiga/pierde un meci, la nivelul la care joc eu – o mutare neprevăzută.

Cum poți crea astfel de contexte? Plasând piesele proprii în poziții avantajoase, și evitând ca adversarul să facă același lucru.

Da, poate meciurile la nivel mare se câștigă cu strategie.

La nivelul meu, însă, se câștigă prin tactici, în principal.

Citește mai departe