Follow-up: Pr.prof. Constantin Pătuleanu (Biserica „Udricani”) – „Sf. Ioan Gură de Aur – Dascălul Pocăinței și al plânsului duhovnicesc” (2015.03.16, Parohia „Sf. Cuv. Antonie cel Mare”, Titan) – seară duhovnicească

Follow-up: Pr.prof. Constantin Pătuleanu (Biserica "Udricani") – "Sf. Ioan Gură de Aur - Dascălul Pocăinței și al plânsului duhovnicesc" (2015.03.16, Parohia "Sf. Cuv. Antonie cel Mare", Titan) – seară duhovnicească

Luni – 16.03.2015, în parohia „Sf. Cuv. Antonie cel Mare” din cartierul bucurestean Titan, str. Jean Steriadi nr. 19/A, sector 3, București, a avut loc seara duhovnicească cu părintele profesor Constantin Pătuleanu – slujitor la Biserica „Udricani” din București, care a vorbit despre „Sf. Ioan Gură de Aur – Dascălul Pocăinței și al plânsului duhovnicesc”.

Pr.prof . Constantin Patuleanu 000 - (5)

Mai jos, foto + video de la eveniment.

Citește mai departe

Follow-up: Virgiliu Gheorghe, bioetician – „Războiul patimilor” (conferință, FTOUB, 2015.03.05)

Follow-up: Virgiliu Gheorghe, bioetician - "Războiul patimilor" (conferință, FTOUB, 2015.03.05)

La Facultatea de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din Bucureşti a avut loc, miercuri, 04.03.2015, conferințaRăzboiul patimilor„, susținută de către bioeticianul Virgiliu Gheorghe și organizată de către Pr. Conf. Dr. Gheorghe Holbea, prodecan al Facultății de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din Bucureşti. Evenimentul, care s-a desfășurat în amfiteatrul “Preot Dumitru Stăniloae”, a facut parte din Serile duhovnicești organizate de către Facultatea de Teologie din București în Postul Mare.

virgiliu-ghe

Mai jos, înregistrarea video a evenimentului și fotografii de la eveniment. Separat, fișierele audio, în format mp3.

Citește mai departe

Film recomandat: seria Hobbitul

Film recomandat: seria Hobbitul

Am văzut recent trilogia Hobbitul:

00bg_home_faded-hobbit-3-s-run-time-confirmed-and-it-makes-sense

Mi-a plăcut mult filmul. V-aș recomanda să nu citiți ce zic mai jos, și să vă uitați, pur și simplu, la film. Dacă vreți să citiți, purcedeți mai departe, cu mențiunea că voi avea spoiler-e (adică voi prezenta lucruri din finalul filmului, care vă vor răpi plăcerea primei vizionări.

Sfatul meu – nu vă uitați la trailer, nu citiți prea mult despre filme, vedeți-le și documentați-vă ulterior despre ele.

Citește mai departe

Follow-up: Pr.prof. Dumitru Pintea (Biserica „Mavrogheni”) – „Sf. Ioan Gură de Aur – Dascălul virtuților și al faptelor celor bune” (2015.03.02, Parohia „Sf. Cuv. Antonie cel Mare”, Titan) – seară duhovnicească

Follow-up: Pr.prof. Dumitru Pintea (Biserica "Mavrogheni") – "Sf. Ioan Gură de Aur - Dascălul virtuților și al faptelor celor bune" (2015.03.02, Parohia "Sf. Cuv. Antonie cel Mare", Titan) – seară duhovnicească

Luni – 2.03.2015, în parohia „Sf. Cuv. Antonie cel Mare” din cartierul bucurestean Titan, str. Jean Steriadi nr. 19/A, sector 3, București, a avut loc seara duhovnicească cu părintele profesor Dumitru Pintea – slujitor la Biserica „Mavrogheni” din București, care a vorbit despre „Sf. Ioan Gură de Aur – Dascălul virtuților și al faptelor celor bune”.

000 -  (7)

Mai jos, foto + video de la eveniment.

Citește mai departe

Follow-up: seară Young Professionals: „De-a marketingul (produselor) pentru copii” (2015.03.05, IAA House)

Follow-up: seară Young Professionals: "De-a marketingul (produselor) pentru copii" (2015.03.05, IAA House)

În 5 martie 2015, la IAA House, Calea Victoriei, nr. 126, etaj 3 în incinta Teatrului Act, a avut loc o seară Young Professionals pe tema: „De-a marketingul pentru copii„.

De data aceasta, ne-am jucat de-a întrebările și răspunsurile pe tema marketingului produselor destinate copiilor.

Cum influențăm cumpărătorul, dar mai ales, cum ajungem la consumatorul direct al acestor produse? Ce fel de șotron joacă brandurile cu cei mici și cei mari și cum arată un joc de-a marketingul pentru copii luat în serios, cu cifre, soluții și campanii deștepte?

Invitați: Nadia Tătaru (Director General, Itsy Bitsy FM), Costin Radu (Managing Partner, The Geeks), Sabina Strugariu (Psihoterapeut), Oana Hurdubelea (Kaigo Mum&Master, Kaigo Room).

000

Mai jos, foto + video de la eveniment.

Citește mai departe

Dor de Curmătură

Am avut niște bunici undeva la munte, în jud. Buzău. Un sat la câțiva kilometri de astfalt, undeva în zonă muntoasă. Drumul de asfalt era și el departe de civilizație. În sat se ajungea greu. La casa bunicilor încă și mai greu. Ce era specific zonei respective era timpul. Trecea greu, nu exista vreo presiune. Nu apăreau surprize, nu veneau vizitatori neanunțați. Nu ți se cerea socoteală. În principiu, era mereu câte ceva de făcut, dar nimic nu era, realmente, obligatoriu. Dacă erau mai mulți oameni în gospodărie, avea cine să îți preia din sarcini. Când ploua, timpul înceta să curgă. Nu puteai face treabă, stăteai în principiu în casă. Bunicii, Dumnezeu să-i odihnească, erau oameni calmi, și blânzi. Nu îți cereau socoteală, nu țin minte să îi fi văzut supărați sau isterici. N-am regăsit nicăieri starea asta adusă la nivel de sistem. Da, în variate ocazii, uiți de toate, te relaxezi, te liniștești. Dar nicăieri liniște la modul general, total. Doar o semi-stare de semi-relaxare și, temporar, o uitare de griji. Pe când la Curmătură liniștea, relaxarea, non-stresul, non-pretențiile erau la ordinea zilei. Din când în când, merg pe la Curmătură, căutând să îmi amintesc de starea aceea. Nu mă duc pentru relaxarea de acum, mă duc să îmi amintesc de starea de atunci.

Follow-up: piesă de teatru, „Trei în unu” (2015.03.14, Alandala)

Follow-up: piesă de teatru, "Trei în unu" (2015.03.14, Alandala)

În data de 14 martie 2015, a avut loc la Alandala reprezentația piesei de teatru „Trei în unu„.

„Un bărbat și trei femei… Trei femei și un om de afaceri… Un club de tenis și casa amantei. Băutură, oglinzi, sărutări ca-n filme și măști…”

Cu: Raluca Zlatanov, Liana Pecican, Cristina Pricop, Cristi Constantinescu.
Regie: Francesca Dogaru.

După: Entrelacs, de François Parot.

Trei in unu, @Alandala 000 - (21)-mic

Mai jos, foto de la eveniment.

Citește mai departe

The Hobbit (film series)

Regarding The Hobbit (film series): The movie puts emphasis on family, closely knit relationships. „You are not alone. You belong with us”. There’s nothing stopping them. In the beginning, Bilbo Baggins is reluctant. After he joins the „tribe”, nothing stops them from doing good. They take risk, they show courage and guts. They fight, they’re not afraid. They’re good and do nice things. Good prevails. (I’m still watching the movie, maybe I’ll update things after it ends) Update: see, here, in Romanian »