Ura în creștinism

ahjia1987 - Hate

Teoretic, ura nu are ce căuta în creștinism. Vreau să discut un pic despre asta.

Cred că, pentru început, ar trebui făcută o distincție între „ură” și „nemulțumire” / „frustrare” / „iritare”.

Episcopul catolic Robert Barron are la un moment dat un video în care vorbește despre o doamnă care trece prin necazuri, alături de soțul ei, într-un spital, o perioadă ceva mai lungă.

Și, la un moment dat, iese din spital, și merge la o statuie cu Fecioara Maria și aruncă niște pământ pe ea.

Paza dorește să o oprească, dar o persoană de la capela de lângă spune: „Nu, lăsați-o să se manifeste, ea se roagă”.

Episcopul Robert Barron spune, în continuare, că Psalmii sunt un alt exemplu în care oamenii își exprimă frustrări când se roagă.

Cred că dacă ai un episod în care cineva de nemulțumește / supără / necăjește / irită / frustrează, și poți trece peste asta, poate fi OK.

Nu cred că e în firea umană ca toată viața să fie un zâmbet serafic și o fericire și stare de extaz continue.

Problema apare când disprețuiești și urăști pe cineva profund și pe termen lung.

Și o altă problemă apare când cineva te irită și tu te manifești nepoliticos, cred că asta ar putea fi o problemă cu persoana de mai sus.

Dar, la modul general, dacă reușești să nu ai ură profundă, adâncă, și pe termen lung, ci doar iritări temporare, cred că e OK.

Citește mai departe

Priorități pentru bănci

Dennis Callahan - Priority Twins

Întâlnesc uneori la unele bănci comisionul pentru utilizare online banking, e undeva pe la 5 lei, poate mai puțin, poate mai mult, pe lună.

Dacă ar fi vorba de notificare tranzacții prin SMS, înțeleg justificarea unui comision – SMS-urile trimise costă banca bani.

Dar un serviciu de online banking, în opinia mea, reduce costurile cu angajații de la ghișee.

Costul cu Internet Bankingul e pe sistemul „Clientul are nevoie de el, va fi dispus să plătească suplimentar pentru el”.

Mă gândesc la experiența mea din Londra, unde, dacă încasai o anumită valoare pe lună (un salariu sau o altă sursă de venit), majoritatea tranzacțiilor, dacă nu chiar toate, deveneau gratuite.

ING are o ofertă bună, dacă încasezi undeva la salariul minim la ei în fiecare lună, ai condițiile de mai sus, inclusiv opțiunea de a folosi bancomatele altor bănci.

Ce mă miră e că modelul nu e copiat de alte bănci.

În continuare, unul din punctele forte ale multor bănci e numărul de filiale – asta duce la costuri inevitabile. Cum ar fi dacă s-ar încuraja online banking, în loc să fie taxat suplimentar?

Da, probabil timpul meu și pentru o singură vizită la bancă, așteptat la coadă, rezolvat problema, e mai valoros de cei câțiva lei pe lună, cât costă IB.

Pe de altă parte, e posibil ca și strategia băncilor – multe filiale – să fie un pic greșită.

Și, lucrul cel mai tragic, poate, e că asta cere piața.

Citește mai departe

Follow-up: Dr. Stelian Gomboș – Cuvânt de învățătură – Praznicul Pogorârii Sfântului Duh (Cincizecimii / Rusaliilor) (2020.06.07, Biserica „Sf. Ilie Tabaci” din Ploiești)

Dr. Stelian Gomboș

În data de 7 iunie 2020, a fost susținut la Biserica „Sf. Ilie Tabaci” din Ploiești un cuvânt de învățătură, cu ocazia Praznicului Pogorârii Sfântului Duh (Cincizecimii / Rusaliilor) de către dr. Stelian Gomboș. Prezentăm mai jos și un fragment din slujba ținută, între alții, de părintele Daniel Goga.

Mai jos, fotografii și înregistrarea video a evenimentului.

Citește mai departe

Cărți fizice

Steve Miller - rr_library_shelves_5Div4317

Sunt unele cărți care se citesc mai bine în limba română decât în engleză – cărți de poezie românești, cărți pentru care trebuie să înțelegi metafore și cuvinte meșteșugite (de exemplu, unii scriitori latini, care, traduși în engleză sau română, pierd probabil din farmec, dar cel puțin în română îi înțeleg mai ușor), cărți de istorie românească, cărți de autori românești, cărți de ortodoxie, netraduse în engleză (sunt foarte multe astfel de cărți).

Citește mai departe

Despre purtarea măștii de protecție

ANBerlin [Ondré] - WE ARE HERE FOR YOU !!! PLEASE STAY AT HOME FOR US !!!

Într-un drum cu mașina București-Năvodari, am purtat, pentru mai multă siguranță, o mască. A fost neplăcut din trei motive: aburirea ochelarilor (1), respiratul ceva mai dificil (2), și presiunea asupra loburilor urechilor – a lăsat niște urme (3). Am purtat masca doar câteva ore, preț de o zi, și m-am gândit cât de dificil trebuie să le fie celor care au nevoie și de măsuri mai înalte (mănuși, vizieră, costum de protecție), și nu doar câteva ore, ci pe durata unei zile, și nu doar într-un singur episod, o zi, ci în mod repetat. Masca este foarte necesară, dar acum am o admirație pentru cei care depun eforturi susținute să o folosească.

Erori

Eric Jusino - error

Am început să postez periodic pe Arte. Am o mică observație – creativitatea cere curaj. Chiar și dacă ești scriitor consacrat, tot ai nevoie de curaj să scoți ceva la lumină, chiar dacă e a 10a ta carte.

Iar dacă ești la început, curajul necesar e și mai mare. Nu știi care sunt limitele, cenzura nu e clară.

Dar rezultatul e frumos, fie și prin diferențierea lui. Dacă vii cu ceva nou, dacă măcar modifici ceva făcut de altcineva, tocmai ai creat ceva (fie nou 100%, fie prin copiere și modificare). Ei, acel ceva îți dă un sentiment de bine, chiar dacă uneori o mai dai în bară.

Site-urile anului 2020 au de multe ori butoane tipice, texte tipice și imagini tipice. Dar dacă ești agenție de publicitate sau de web design, poate vei dori un site o idee mai diferit. Și dacă ești obișnuit doar să imiți, nu să creezi ceva nou, s-ar putea ca procesul să fie greoi pentru tine, și să te împotmolești.

Dacă însă ești obișnuit fie să compui (100% original), fie să adaptezi (nu copy & paste, ci copy & adapt; un fel de parodie, dar mai serioasă), îți va fi o idee mai ușor.

Erorile sunt utile – te fac să crești. Dar ca să le faci, ai nevoie să compui, eventual să îți faci din asta un obicei.

Citește mai departe