Cărți care m-au inspirat profund?

Undoubting Olivian

Sunt cărți care m-au inspirat profund.

Am citit cartea asta de mai multe ori. Nu o știu pe de rost, dar majoritatea fragmentelor de text îmi sunt foarte familiare: Nicolae Steinhardt – Jurnalul fericirii.

Pe asta am citit-o de vreo 3 ori (ediții diferite): Essentials of Understanding Psychology: 8601421876773: Feldman, Robert: Books.

De două ori: Principles of Economics (The Mcgraw-hill Series in Economics): 9780073511405: Economics Books @ Amazon.com.

De câteva ori (nu am înțeles totul, cu siguranță :) ): Andrei Pleșu – Parabolele lui Iisus.

Am amintiri frumoase în special cu beletristica, dar îmi plac și cărți mai business sau non-practice.

Îmi place psihologia, și să înțeleg frumusețea lumii.

Îmi place să găsesc cărți care să mă uimească, dar citesc și cărți mai slabe. Duc cartea la bun sfârșit, chiar dacă mă plictisește.

Prefer să citesc în engleză, pe Kindle, dar cumpăr și cărți fizice.

Între autorii la care revin sunt și din primele mele lecturi, bucuriile primei părți a vieții. Amintesc doar de Gala Galaction.

Citește mai departe

Nicolae Steinhardt: Să nu citești doar lucruri legate de ortodoxie

Miorița

Nicolae Steinhardt afirma undeva (locația exactă îmi scapă, deși am căutat citatul): Să nu citești doar lucruri legate de ortodoxie, caută să ai un orizont mai deschis?

De ce? (explicația mea) Că vei citi fizică și astronomie doar chestii tari. Nu vei citi lucrurile slabe din fizică, vei citi titanii.

Când citești doar ortodoxie, ai timp și de lecturi proaste. Când citești domenii diferite, mergi pe lucruri „tari”. Esență dură.

La fel, dacă te uiți la filme, probabil nu vei căuta cele mai proaste filme. Dar dacă vezi doar filme, fără alte forme de artă, o să te uiți și la filme slabe.

De asemenea, poți avea gânduri mai rafinate.

Când te duci într-o țară străină, la reîntoarcere vezi lumea altfel.
Similar, când călătorești în alte domenii cu mintea ta, vezi lumea diferit ulterior.

De citit:

Citește mai departe

Încheiere pandemie?

Nat Tung - Wedding Program

Pentru mine, pandemia nu s-a terminat, absolut deloc chiar. Sunt vaccinat, iau măsuri pe cât pot.

Mă uit în jur, și relaxarea (și/sau lehamitea) e la cote maxime.

Lucrez de acasă, și probabil va dura mult timp până voi considera că mersul la birou e sigur.

Situația e cam rea: Analogia aceea urâtă: este ca și cum trei avioane pline de români s-ar fi prăbușit în aceeași zi – nwradu blog.

Cum au făcut alții.

Citește mai departe

Atacuri la persoană

Olaf Arndt - 7 years .. oh god !!! 😳

Cred că atacurile la persoană sunt cele mai des întâlnite moduri de neadecvare în online. În opinia mea, orice fel de atac asupra unei persoane nu e OK.

Dacă ai ceva de zis despre o acțiune, fă-o, dar nu despre persoană. Combate ideea.

Și un alt aspect e că în online lucrurile par mai serioase. Dacă ești sarcastic, ironic, un pic malițios, când persoana va citi e posibil să citească încă și mai negativ totul.

„Be kind, for everyone you meet is fighting a battle you know nothing about.” Plato / Ian MacLaren

Citește mai departe

Citate și platitudini

Despre "Steinhardt. Bughi mambo rag", de Lavinia Bălulescu (2020, ed. Polirom)

Nicolae Steinhardt dă multe citate, și evită să spună platitudini. Pe de altă parte, majoritatea cărților asta sunt – banalități sau platitudini.

Cum scapi de asta? Poți scrie o carte cu ceva nou 100%; dar asta e foarte greu. Sau poți face, cum a făcut Nicolae Steinhardt, o carte cu notițe din alții – „uite, X zice așa; uite, Y zice așa”. Faza e că iese, în acest fel, un fel de tocăniță cu de toate.

Nu vreau să scriu lucruri banale, dar uneori binele merită spus și respus, merită insistat pe el. Chiar dacă e banal, binele are nevoie de un loc de exprimare.

Citește mai departe

Scriu prea mult pe blog?

May Ledesma - write

Mi-a zis odată o persoană pe un grup de discuții ortodox că scriu/postez prea mult pe acel grup.

Eu consider că nu scriu prea mult, ci, dimpotrivă, sunt oameni care ar trebui să posteze ei mai mult, și mai calitativ.

Regula lui Pareto, aplicată celor care postează pe Wikipedia – sunt puțini care fac asta. Și din cei care au postat ceva, foarte puțini sunt realmente semnificativi.

Sau cei lasă comentarii la ce citesc. Sau scriu recenzii produse.

Eu consider că lumea, la modul general, are nevoie mai mult de acțiune – este singura metodă de a învăța.

Fă un lucru de 10, 100, 1.000 de ori, și, pe măsură ce îl faci, crești.

Da, e posibil să joci foarte mult șah și să nu evoluezi, totuși (How Long Does It Take Ordinary People To „Get Good” At Chess?), dar, la modul general, acțiuni repetate, din care primești și o formă de feed-back (comentarii), și te interesează progresul (faci o autoanaliză), ar trebui să ajute la creștere.

Faptul că majoritatea nu face, nu înseamnă că nu ar trebui să facă nimeni.

@AlexAndBooks_: If you’re overthinking, write. If you’re underthinking, read.

(via 1, 2).

 

Citește mai departe

Despre SSD-uri pe laptop

dan barbus - laptop

Producători de laptop te forțează să cumperi un SSD de slabă calitate.

Cumpărătorii forțează mâna producătorilor, care te fac să cumperi SSD-uri slabe. Cerc vicios.

Când compari laptopuri, ce compari? Placa video, procesor, RAM.

La SSD te uiți la capacitate. Așa că producătorii au tendința să pună cel mai prost SSD. Nu se uită nimeni la alt criteriu decât capacitatea.

La fel, alte componente – în online e greu să evaluezi tastatura (cât de OK e tastatura unui laptop) și trackpad-ul (cât de bun este).

Sau cât de bun e sistemul în ansamblu.

Apple îți dă garanția că detaliile au primit atenție.

Când cumperi un produs, poți citi review-uri, însă decizia nu e facilă.

Și, de obicei, la chestii de volum, câștigă laptopul cu SSD mare și slab calitativ și cu scurtături care fac rău.

Citește mai departe

Cum alegi un produs de cumpărat, ușor și rapid? Cum iei decizia de achiziție?

Gestamp - Gestamp products

Îți alegi o gamă de preț și niște minime criterii.

Vrei o tastatură de 20 de lei sau de 200-500 lei?

Vrei un monitor de 22″ sau de 32″?

Vrei un monitor ieftin sau unul în gama medie?

Și după ce pui aceste minime criterii, te uiți la top vânzări eMAG, PC Garage și Amazon, cu mențiunea că filtrele pe Amazon nu sunt 100% precise, la PC Garage uneori au axare pe gaming, și trebuie să fii atent la acest aspect, și, de asemenea, uneori top vânzări nu e 100% clar (au mai puține produse, iar la eMAG topul e puternic influențat de perioade de promoții. Dacă ești interesat de alte produse, te uiți pe top vânzări magazine specifice, gen F64 pentru foto.

Citește mai departe

Roumanie, ma chérie!

Bruno Malfondet - We're one, but we're not the same

România n-o să se facă bine în timpul vieții noastre. E o chestiune de opțiune personală dacă vrei să tragi pentru o țară mai ok peste 200-300 de ani. Nu-i de condamnat nici abandonul acestui front, nici lupta în orb. Fiecare cu sensul pe care vrea să și-l dea; (Ce am înțeles din cele mai recente reportaje Recorder » Georgeisme)

Cam asta e concluzia. Tragi acum pentru ceva ce va fi OK peste câteva sute de ani. Cu opțiuni multiple – abandonezi sau lupți pentru viitorul altora.

Așa sunt de multiple opțiunile, că sunt doar două.

Citește mai departe

Cine e în proces de învățare să nu îi învețe pe alții

Neuroștiința la clasă

Cine e în proces de învățare să nu îi învețe pe alții (cine învață, să nu predea) – am citit acest citat aproximativ într-o carte cu maxime și cugetări, când eram în generală/liceu, pe-acolo, pe undeva printr-a 8-a +/- câțiva ani. (undeva prin 1998)

A circulat o știre în perioada recentă („Erori științifice fundamentale din podcastul Mind Architect și programul Neuroștiința la Clasă” ajung la elevi, cu susținerea Ministerului Educației – avertizează într-o scrisoare deschisă cercetătorii Andrei Miu, Raul Mureșan și Dragoș Iliescu – Edupedu.ro) în care este criticat proiectul Neuroștiința la clasă.

Nu am un răspuns și opinie ultimativă:

Ca o concluzie personală – proiectul e bine că existe, dar e loc de perfecționare. Nu e un proiect de 10, perfect pe toate planurile. Cu toate astea, mă bucură că există.

Tot ca o concluzie personală, în urma lecturii articolului, am abandonat ideea de a îi urmări pe Mind Architect . Ro.

Dacă la școală poți veni cu o idee nemestecată, jumătate de adevăr și mai expirată, eu prefer să nu parcurg asta.

Dar eu am opțiuni, și cred că am alternative bune. Dacă e să aleg, pentru un elev de 10 ani să zicem, strict între neuroștiința la clasă și să învețe mai știu eu ce altceva, probabil aleg neuroștiința. Dacă aleg între neuroștiința predată prin acest proiect și surse mai bune, aleg sursele mai bune.

E un proiect de 8, dar școala, la modul general, e aproape corijentă. 8 e mai bine ca 6 și mult mai bine ca 4. Când vor fi opțiuni de 9 și 10, comparăm atunci.

Citește mai departe