Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, miercuri, 4 septembrie 2024 părintele arhimandrit Andrei Tudor, starețul mănăstirii Dervent și exarhul mănăstirilor din cuprinsul eparhiei tomitane a susținut o conferință.
Mesaj organizatori – ASCOR Constanța:
Părintele Andrei Tudor în cadrul conferinței „Călătoria tinerilor în Postul Crăciunului: pregătirea sufletească pentru Nașterea Domnului” ce a avut loc la Sala Magna a Centrului Eparhial Tomis, a îndemnat lumea la o pregătire completă, la rugăciune, spovedanie, Sfânta Împărtășanie și fapte bune pentru a ne bucura cum se cuvine de sărbătoarea Nașterii Domnului Iisus Hristos. De asemenea, ne-a explicat faptul că trebuie să ne rugăm și pentru cei care ne fac rău, trebuie să învățăm să iubim și să iertăm, pentru a aduce pace în sufletul nostru și în jurul nostru.
Totodată, a subliniat că fiecare zi din viața noastră este o oportunitate de a face bine și șansa de a contribui la binele lumii prin gesturi mici sau mari, dar sincere. Părintele Andrei a mai spus despre rugăciune nu doar că ne apropie de Dumnezeu, dar ne ajută să găsim liniștea interioară și să navigăm prin dificultățile vieții cu speranță. Părintele a conchis cu faptul că postul reprezintă o perioadă de purificare și de întărire a legăturii cu Dumnezeu. În cele din urmă, a urmat o sesiune de întrebări, la care părintele a răspuns tuturor celor din sală la curiozitățile lor.
Întreaga activitate ASCOR Constanța se desfășoară cu binecuvântarea IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, prin purtarea de grijă a părinților îndrumători, protos. Hrisostom Iorgulescu, eclesiarhul Catedralei Arhiepiscopale și a pr. Doru-Emanuel Pantazi, consilier eparhial în cadrul sectorului “Învățământ și activități cu tineretul”.
Aducem mulțumiri tuturor celor care au fost prezenți și au ascultat cuvântul de folos a părintelui Andrei!
Mai jos, câteva idei de-ale mele, pe baza conferinței „Călătoria tinerilor în Postul Crăciunului: pregătirea sufletească pentru Nașterea Domnului”.